Ühingu eesmärk on rikastada Põlva linna kultuurielu.

Ees seisab meeste suur ühisettevõtmine «Uue ajastu festival 2010», mis laiub tegevuspaigana augustiks Põlva Kultuuri- ja Huvikeskuse peasissekäigu ette ja Kesk tänava ümbrusesse.

«Mittetulundusühingu Munalinn eesmärgiks on muuta elu Põlvas kultuuriliselt aktiivsemaks ning luua seeläbi kuvandit Põlvast kui atraktiivsest linnast, kuhu tasub tulla nii puhkama kui elama,» seisab MTÜ Munalinn põhikirjas.

Munalinna kontseptsioon tuli ühingu asutajate pähe kui uut algust või sündi kujutav märk. «Mütoloogias on muna maailmaloomise sümbol,» räägib üks eesseisva festivali korraldajatest Lehari Järg.

Martin Ruus täiendab Järgi, lisades, et Munalinna tuleks käsitleda kui loovmajanduse inkubaatorit, kust pidevalt ideesid koorub. «Paremad ideed eraldatakse nagu terad sõkaldest, ning püüame neid ka teostada.»

Alternatiivüritusi Põlvas napib

Küsinud, miks on Põlva kultuuriellu uut algust tarvis, vastasid munalinlased, et kuigi üritusi Põlvas toimub, on siinne kultuurielu senimaani rohkem kanda kinnitanud harrastus- ja pärimuskultuur kui alternatiivsete kultuuriürituste valdkonnas. «Ehk ei olegi see, mida me teeme, niivõrd alternatiivne kui toimiva kultuuri toomine siia hubasesse linnakeskkonda,» leiab Ako Laugamets.

Kolm ühingu (muna)kivi on pikemat aega tuliselt jahvatanud ideed luua midagi, mis tooks Põlvasse rohkem külastajaid ning reklaamiks linna ka väljaspool maakonda. «Sellised üritused nagu Pikalauapidu ja Põlva Päevad ei too siia inimesi väljastpoolt. Need ei ole üritused, mida saaks turundada,» leiab Järg. «Meie eesmärgiks on aga pakkuda midagi ka teistele, siia kaugemalt tulijaile.»

Festivalist rääkides peab Laugamets oluliseks momendiks ka selle n-ö tagasikutsuvat efekti. «Tahame suunata oma üleskutse neile endistele põlvakatele, kes siit kaugele lennanud. Tahame, et neil oleks põhjust paariks päevaks oma kodulinna külla sõita.»

Pidu igas vanuses kultuurinautlejale

Võib tekkida arusaam, nagu pidu oleks suunatud ainult noortele, kuid nii see sugugi pole. «Kultuuriprogrammi jagub kõigile. Pealegi toimub festival ajal, mil on Põlva linna sünnipäev, mistõttu võiks öelda, et see on rohkem nagu perefestival,» leiab Laugamets.

Lisaks nimekatele artistidele astuvad programmis üles kohalikud kollektiivid Eesti Mandoliinide Orkester ja Põlva Muusikakooli koor. Festival pole korraldajate sõnul sugugi ainult muusikafestival. «Maastikuarhitektid teevad installatsioone, visuaalkunstnikud kuvavad õhtuhämaruses Põlva Kultuuri- ja Huvikeskuse seinale visuaalkunsti ja Põlva Kunstikooli õpilased loovad kohapeal kunstiprojekte. Lisaks kasutatakse linnaruumi kui kunstigaleriid,» paotab Ruus programmi munakoort.

Kohalikud linnaruumi ilmestama!

Linnaruumi koduks muutmisel lähevad korraldajad ideelennuga kõrgele ja soovitavad kõigil peole tulijail võtta kodust kaasa kas või oma mööblit, et festivalil end koduselt tunda. «Pillimängijad siin-seal linnatänavail või pargis on samuti teretulnud,» lisab Järg.

Kultuurifestivali «Uue ajastu festival 2010» korraldab MTÜ Munalinn ning koostööpartneriteks on Põlva Linnavalitsus, Põlva Avatud Noortekeskus, Põlva Maavalitsus, Põlva Kultuuri- ja Huvikeskus, Põlva Muusikakool ja Põlva Kunstikool.

Festivali korraldustee on olnud pikk ja konarlik. Munalinna mehed olid aga kõige enam üllatunud ja tänulikud, et Põlva Linnavalitsus ja linnapea Tarmo Tamm nende ideed juba algusest peale soojalt toetas. «Algul põdesime kergelt, kui linnapea jutule läksime, aga pärast seda saime indu juurde,» märgib Ruus.

Tänavuse festivali alapealkirjaks on «Armastuse sagedus», millega korraldajad kutsuvad kõiki ühiselt armastuse sagedusel võnkuma. Festivali ametlik programm on kõigile tasuta.

Festivali täpsem kava avaldatakse peatselt loodaval festivali kodulehel, samuti tulevad juuli keskel välja plakatid. Et festivali kava täies mahus läbi saaks viia, ootavad korraldajad toetust kohalikelt ettevõtjatelt.

Ilmunud Põlvamaa ajalehes Koit
Rivo Veski, rivo@polvakoit.ee

 

 

 

Meediasüst - Põlvamaa noored reporterid
polvamaa.ee
Innove_Rajaleidja
Lasteombudsman
ENTK
Teeviit
Erasmus+