Suvi on lähedal ja paljud noored mõtlevad töö leidmisele, et teenida nii lisaraha kui saada väärt kogemusi. Kust aga alustada ja mida kindlasti silmas pidada?

Alustame kõigile tuttavast asjast, ilma milleta tööle kandideerida ei saa – CV. CV on olemas igal töötaval ja tööd otsival inimesel. See annab potentsiaalsetele tööandjatele ülevaate sinu haridusest, oskustest ja varasemast kogemusest. Halb CV võib maksta sulle töökoha. Head CV-d on tegelikult väga lihtne kokku panna – sul on selleks vaja veidi aega ja arvutit. Mina soovitan kasutada Canva CV põhjasid. Need on juba valmis vorminguga ja ei ole nii igavad kui tavaline valge paberileht. Veidike värvi ja ilus disain jäävad inimesele paremini meelde ja annavad tööandjale aimu ka sinu isiksusest. Samuti soovitan CV-le juurde lisada oma pildi – seljuhul näeb tööandja teksti taga inimest, mitte lihtsalt sõnu. Tal tekib parem ettekujutus sinust ja intervjuule minnes on sinu nägu talle juba tuttav. PS! CV-le lisatav pilt peaks olema viisakas ning neutraalne. Kindlasti ei sobi CV juurde lisatavale fotole ka silmatorkavad filtrid.

PEA MEELES:

  • CV sisu peab olema korrektne ja aus. Valetada pole mõtet – vassimine tuleb varem või hiljem välja, mille järel on olukord väga hapu. Kui sul ei ole nõutud oskust, siis kirjuta oma motivatsioonikirja, et hetkel puudub antud oskus, ent oled valmis seda õppima ja annad endast parima.
  • Ära kunagi jäta hirmust kandideerimata! Sul pole CV saatmisega midagi kaotada aga väga palju võita! Nagu mainisin – kui sul puuduvad teatud oskused või haridus, siis motivatsioonikiri on koht, kus seda selgitada ja tõestada, miks sa siiski kandideeritavale kohale sobid.
  • Kui oled teinud vabatahtlikku tööd, osalenud koolitustel või kaasa löönud projektides, ära unusta ka neid CV-sse lisada. Kõik need lähevad arvesse töökogemuse ja oskustena, andes märku, et sa oled aktiivne ning soovid õppida ja areneda.
  • Motivatsioonikiri on kirjutis, kus sa saad näidata oma isiksust, tuua paremini välja enda head omadused ja oskused ning näidata huvi antud töökoha vastu. See ei pea olema ametlik ja kramplik kiri, vaid see on võimalus sul ennast “müüa”. Too näiteid ja selgita, kuidas sinu oskused tulevad töökohal kasuks. Lisaks anna teada, miks see töökoht on sulle tähtis/mida see sulle annab ning millist väärtust sa tööandjale vastu pakud.
  • Ära unusta oma CV-d ka uuendada. Peale igat töökogemust ja koolitust ära unusta neid ka CV-s ära mainida. Tee seda kohe, sest hiljem on raske kõike meelde tuletada ja nii on sul alati kõige värskem CV väljasaatmisvalmis.

Näited CV disainist:

HARJUTUS

Pane kirja KÕIK enda oskused ja omadused. Suured, väiksed ja ka need, mis kõigil on. Proovi saada vähemalt 20 eri oskust või omadust. Nüüd vaata, milliseid asju sulle siit meeldib teha ja kas sa saaksid neid oskusi kuidagi müüa.

Näide:

Hea suhtleja – klienditeenindaja, müügimees, giid

Muru niitmine – võimalus pakkuda inimestele muru niitmise teenust

Planeerimisoskus – ürituste ja projektide korraldus, meeskonna juhtimine

Muusikalised oskused (laulmine, oskus mängida muusikainstrumenti) – võimalus müüa enda teenust üritustel ja pidudel või alustada bändi

See ülesanne aitab sul näha kõiki oma oskusi ja leida endale huvipakkuvad asjad.

Mida ootavad tööandjad noortelt?

Suurem osa tööandjatest on kursis, et noored ei ole tööturul nii kogenud ja sellest tulenevalt ei oota nad ka noortelt suurt töökogemust. Nad saavad aru juhendamise tähtsusest ja on valmis vajadusel kõike selgitama. Vastutasuks ootavad tööandjad noortelt:

  • Kohusetunnet ja aegadest kinnipidamist. Sa ei tohi jääda hiljaks ega ilma kokkuleppeta varem lahkuda. Samuti tuleb sul täita kokkulepitud tööülesanded juhiste järgi.
  • Suhtlusoskus. Kõige tähtsam on omavahel suhelda ja alati anda teada oma muredest ja probleemidest. Ainult nii saavad asjad lahendatud. Kes töötavad klienditeeninduses, siis see on vajalik oskus ka klientidega suheldes. Sina oled siis ettevõtte nägu ja see kuidas sa käitud, mõjutab klientide arvamust sellest ettevõttest.
  • Soov õppida ja areneda. Sa pead olema valmis õppima uusi asju ja ka tegema tegevusi, mida sa eriti ei armasta teha. Pingelistes olukordades töötamine on vajalik oskus, mida just sellistel suvetöödel tihti arendatakse.
  • Ausus on ka iga töösuhte aluseks. Valedega kaugele ei jõua. Ühe suure vassimise tõttu ei pruugi sa kaotada ühte töökohta, vaid ka tulevikus võib uute kohtade leidmine olla vanade valede tõttu palju raskem. Valel on lühikesed jalad!

Millised on siis suvel töötamise võimalused noortele?

Kindel töökoht terveks suveks

Sa leiad endale toreda koha, kus sa soovid terve suve töötada. Näiteks majutus-või toitlustusasutus, muuseum, pood jne. Tihti on selline töö graafiku alusel, mis tähendab, et sa saad kuu algul kätte oma töögraafiku, kust näed, mis päevad oled tööl ja millistel vaba. Pead olema valmis töötama nädalavahetustel. Sul on kindlad tööülesanded, sa tead oma graafikut ette ja sa oskad oma töötasuga arvestada. See variant sobib neile, kes soovivad raha teenida ja oma oskusi arendada või uusi juurde õppida. Tööpakkumisi leiad tuttavatelt, Töötukassa lehelt, Facebooki gruppidest või ise reklaamides.

Tööampsud

Selle asemel, et minna kindlasse kohta pikemalt tööle, saad teha ka väikseid tööampse. Need on tavaliselt 1-3 päeva pikkused ja ülesanded võivad olla väga erinevad. Näiteks muru niitmine, marjade korjamine, koristus jne. Selline variant sobib neile, kes tahavad suvel puhata ja raha teenimine ei ole kõige tähtsam. Samuti sobib neile, kes pakuvad ise kindlat teenust. Saad ise panna paika enda graafiku aga samas on sul võimalus tublilt raha teenida. Tööpakkumisi leiad tuttavatelt, Facebooki gruppidest, GoWorkaBit lehelt. Samas on siinjuures kõige tähtsam enda oskuste reklaamimine!

Töömalev

Malev on võimalus saada oma esimene töökogemus turvalises kohas. Malevad kestavad tavaliselt 7-21 päeva ja põhiliselt tegeletakse heakorratöödega. Töö toimub gruppides. Lisaks on malevas ka vaba aja veetmise võimalused (töötoad, väljasõidud). Malev sobib noorele, kes pole varem tööl käinud ja soovib seda kogemust saada. Lisaks annab malev võimaluse teenida veidi lisaraha ning veeta mõnusalt oma vaba aega.

Vabatahtlik töö

Vabatahtliku töö eest ei maksta tasu. Küll aga annab see väärt kogemuse ja uusi oskusi! Vabatahtlik töö läheb CV-s töökogemusena arvesse. See annab võimaluse tutvuda erinevate erialade ja ülesannetega, luua midagi ägedat ja leida uusi sõpru. Sobib neile, kes soovivad proovida uusi asju ja luua kontakte eri valdkondades. Lisaks on vabatahtlik töö hea viis tulevastele tööandjatele näidata, et sa ei tee tööd ainult raha pärast, vaid oled huvitatud eri kogemusi elus. Lisaks näitab see, et sul on palju erinevaid oskusi ning soov neid juurde õppida. Kokkuvõtvalt – vabatahtliku töö kogemus näitab tööandjale, et sind motiveerib töötama kas eneseareng, soov luua midagi uut või muuta maailma, mitte üksnes palganumber. Vabatahtliku tööd leiad läbi tutvuste või ise inimestega ühendust võttes. Suured üritused otsivad ka tihti vabatahtlikke – mine jälgi neid ja kirjuta neile oma soovist. Samuti võid ühendust võtta eri ettevõtete ja organisatsioonidega.

Mida peaks veel teadma tööle minnes?

  • Sa pead olemas kursis enda õiguste ja piirangutega. Alaealisena töötamise kohta saad täpsemalt lugeda SIIT. Enne lepingu sõlmimist ja tööle minekut loe tekst läbi ja küsimuste korral räägi lapsevanema või noorsootöötajaga.
  • Töö eest makstav tasu – mis, mida ja kuidas? Teeviidal on hea lühike artikkel selle kohta aga töötasu alammäära on vahepeal tõstetud. Alates 2020. aasta 1. jaanuarist on töötasu alammäär tunnis 3,48 eurot. Töötasu alammäär kuus täistööajaga töötamise korral on 584 eurot. Palga ja maksud saad lihtsalt välja arvutada SIIN.
  • Mida peaks töölepingu sõlmimisel kindlasti meeles pidama? Veel üks hea Teeviida artikkel.

Kelle poole saan pöörduda, kui mul tekib mõni küsimus või probleem?

Põlva Noortekeskus – saame koos arutleda sinu võimaluste üle, panna kokku CV ja võtta ühendust tööandjatega. Murede ja probleemida korral leiame koos neile lahendused. Ilona Tint (56153229, polvantk.polva@polva.ee)

Põlva Noorte Tugila  – programm, mis on mõeldud noortele, kes ei õpi ega tööta. Noorsootöötaja aitab sul selgusele jõuda oma soovides, räägib sulle erinevatest valikutest ja aitab kontakteeruda tööandjatega.  Maris Neeno (5885 7579, tugila@polva.ee)

Töötukassa – karjääriteenuste peamine eesmärk on inimeste toetamine läbimõeldud valikute tegemisel hariduses ja tööelus. Karjääriteenused on avatud ka noortele.

Teeviit  – lehelt leiad palju erinevaid töötamise ja karjääriga seotud artikleid.

 

Meediasüst - Põlvamaa noored reporterid
polvamaa.ee
Innove_Rajaleidja
Lasteombudsman
ENTK
Teeviit
Erasmus+