Mind need uudised ei koti! - Meediasüst

On mitmeid juhtumeid, kus noored on proovinud olla aktiivsed ning avaldanud laiemalt arvamust, kuid lõpptulemusena suruvad targemad täiskasvanud nende mõtted mutta. Juhtub see siis erinevates debattides, foorumites või arvamuslugude kommentaariumites. Noorteorganisatsioon Meediasüst tegi värskelt esimese sammu taolise käitumise lõpetamiseks, kutsudes kokku noored Lõuna-Eestist ning andes võimaluse tunnustatud ajakirjanikega antud teemadel diskuteerida.

 

6. detsembril Põlvas Restoran La Storias toimunud konverents kandis pealkirja “Mind need uudised ei koti!”. Ürituse eesmärk oli saada aru, millist meediat noored tarbivad ning mida see noorte jaoks tähendab. Konverentsi esimeses pooles toimusid aruteluringid. Noorte jutust selgus, et uudised tõepoolest ei ole kõige populaarsem meediavorm, mida noored tarbivad. Oluliselt meeldivamaks peetakse erinevaid sotsiaalmeediaplatvorme, näiteks YouTube ning aina enam populaarsust koguv TikTok. Uudised ei loeta tihti seetõttu, et need on liiga pikad ja kaotatakse kiirelt huvi nende vastu. Siiski peetakse uudiste puhul kõige põnevamaks tõmbajaks selle pealkirja ja/või pilti.

Kohal meedia ja noorsootöö tipud

Peale lõunat astusid üles tuntud ajakirjanikud, kes vahetasid mõtteid hommikul aruteluringides räägitu üle. Paneeldiskussioonina toimunud arutelus oli ka noortel võimalus avaldada oma arvamust. Taoline samm meeldis väga nii panelistidele kui ka noortele. Arutleti erinevate võimaluste üle noorte ja meedia üksteise tugevamaks sidumiseks. Osaliste kinnitusel liiguvad uudisteportaalid selles suunas, et olla esindatud rohkematel platvormidel, kuid usutakse olevat ka teatud piirid. Siiski kinnitati, et noortel on alati võimalus enda soovidest ka ise märku anda. Tihedamal suhtlusel saavutataks parem pilt noorte soovidest, nende huvidest ja selle käigus leiaks ka rohkem teemasid, mida noored meelsamini loeksid. Samuti kutsuti noori üles rohkem kirjutama ja arvamust avaldama, näiteks kirjutades arvamuslugusid.

Üritusele tulid arutlema noored nii Põlva- kui ka Võrumaalt. Paneeldiskussioonis osalesid SA Archimedes noortekohtumiste koordinaator Anni Tetsmann, Lõuna-Eesti Postimehe peatoimetaja Sirli Homuha ning Õhtulehe peatoimetaja Martin Šmutov. Üritust modereeris Eesti Ekspressi ajakirjanik Greete Lehepuu. Meediasüst tegi konverentsist ka kokkuvõtva video, milles räägivad nii panelistid kui moderaator üritusest üldiselt, oma mõtetest seoses noorte hääle kuulamise ja mittekuulamisega ühiskonnas ning vaatavad ka pisut tulevikku.

 

 

Video reporter: Kristo Kooskora
Video kaameratöö ja montaaž: Karol-Ari Krimses
Juhendajad: Kristina Masen ja Ilona Tint

Meediafoorumit “Mind need uudised ei koti!” rahastati täielikult läbi projekti “Ideeviit” toetuse. Projekti tuumikgruppi kuulusid Kristo Kooskora, Kristin Kooskora ja Hanna Renata Kottise. Rohkem infot projekti ja toetuse taotlemise kohta saad aadressil: www.teeviit.ee/ideeviit/

Artikli autor: Kristo Kooskora

Meediasüst - Põlvamaa noored reporterid
polvamaa.ee
Innove_Rajaleidja
Lasteombudsman
ENTK
Teeviit
Erasmus+