„Rahvatantsijate tantsupäev novembri viimasel neljapäeval on tõesti juba nii pikaajaline traditsioon, et päris algusaastat öelda ei oskagi,” sõnas tänavune peakorraldaja Karin Viljus maavalitsusest. Tegu pole ülevaatuse ega konkursiga, vaid lihtsalt hea võimalusega väikestel koolirühmadel kokku saada ja tantsida, näha, kuidas teised tantsivad, näha, kuidas suuremad tantsivad, ja üldse tunda, et rahvatants on üks väärt tants.

Kokku tulnud seltskond oligi elevil ja entusiastlik, tantsides laval kõigest hingest ja plaksutades saalis istudes teistele üksmeelselt muusikarütmis kaasa. Ja ei märganud küll, et kellelgi oleks sammud meelest või tantsusõõr loperguseks läinud, kuigi nii suurel laval oli see paljudele (juhendajate sõnul) alles esimene tantsukord. Tore on ka see, et igasse truppi (v.a kaks neiduderühma) jätkus parasjagu poisse. Tulijaid oli Põlvast, Vilustest, Oravalt, Räpinast ning Tilsist, kokku 14  rühma maakonna seitsmest koolist.

Tilsi Põhikooli pikaaegse õpetaja Heli Jaaska tähelepanekul on tantsuseltskond suuresti ikka läbi aastate samadest koolidest, ikka sealt, kus keegi asja eest veab. „Ainult et nagu kooliski, kipub lapsi ka tantsurühmades vähemaks jääma, nüüd tuleb lihtsalt kõik lapsed tantsima panna, ka nn karud,” lisas Jaaska naerdes.

Suur enamik tantsupäeval osalenud rühmadest olid algklassirühmad ja tundub olevat nii, et kui üks algklassiõpetaja on rahvatantsuhuviline, siis paneb ta ka oma klassi tantsima. Räpina ühisgümnaasiumi õpetaja Evi Tamm: „Minul on küll niimoodi välja kujunenud, et kui algan uue esimese klassiga, siis alustab mul ka uus tantsurühm. Hea meel on aga, et eelmine klass kes tänavu viiendasse läks, soovis tantsuga jätkata, nii et nüüd olengi siin kahe rühmaga.” Evi Tamme sõnul on rahvatantsulapsed üks sõbralik seltskond, kes teeb palju ja jõuab palju, käib koorilaulus ja spordi-trennis ega karda üksteisega klassiõhtutel tantsima minna. „Meil ei ole kunagi nii, et ma ei taha sinul või sinul käest kinni võtta, et häbenetakse või pirtsutatakse. Kogu klass on harjunud koos tantsima.”

Nii Jaaska kui Tamm on lapsi rahvatantsusõpradeks kasvatanud juba julgelt 30 aastat, mõlemad rõõmustavad Põlva tantsupäeva traditsiooni üle. „Lapsed saavad esinemisjulgust, energiat ja särtsu edasi tantsida,” leiab Tamm, Jaaska lisab, et „ega kõik pääse ju  kunagi „suurele” peole, aga iga esinemisvõimalus on suur rõõm.” „Kord aastas toimuv tantsupäev on ka justkui tänuavaldus kõigile noortele tantsijatele ja juhendajatele aastaga tehtud töö eest,” lisab Evi Tamm.

Tantsupäeval osalesid: Mammaste LAK (juh Karin Simso), Orava PK (Kadri Kivit), Põlva KK (Hele Aia), Pılva ÜG (Andre Laine), Räpina ÜG 2. kl  (Merle Kingla); 1. ja 5. kl  (Evi Tamm) ning neiud  (Külliki Arjokesse), Tilsi PK  (Heli Jaaska), Viluste PK „No selge”  (Krista Salf); „Vingerdi” ja „Vipsik” (Esta Sokman).

 

(Kasutatud Ulve Määritsa artikli materjale 01. detsembri ajalehest Koit)

Lisainfo:

Karin Viljus
Noorsootöö peaspetsialist
Põlva Maavalitsus
Tel 799 8945
E-post: karin.viljus@polvamaa.ee

Meediasüst - Põlvamaa noored reporterid
polvamaa.ee
Innove_Rajaleidja
Lasteombudsman
ENTK
Teeviit
Erasmus+