Poe pindu rentima hakanud Eneli Moorastil tuli idee pakkuda andekatele noortele võimalust oma töid laiemale vaatajaskonnale eksponeerida. Sügisest Tartu Kunstikoolis kolmandal kursusel õppiv Martin Semm haaras ideest kinni ning asus näitust koos teise kunstikooli õpilase Liina Plaadoga ette valmistama. «Mõned tööd olid mul juba siis näitusevalmis, kuid et neid galeriisse jaguks, tuli mõni juurde teha,» rääkis Semm näituse avamisega seotust. «Mõneti oleks parem, kui oleks rohkem aega olnud.»

Semm märkis, et näitusele valitud pealkiri «Picture this for a world» (Kujutle seda maailmana – R.V.) kannab endas tabavalt seda, et inimesed võiksid end enam väljendada, anda endast rohkem emotsioone. «Joonistamine-maalimine on minu jaoks nagu teatud tüüpi teraapia. Kui tunnen mingisugust emotsiooni, mis oleks paberilepanekut väärt, siis ma kindlasti teen seda. Need taiesed sümboliseerivad poolt aastat minu elust,» kirjeldas Semm loomeprotsessi.

Irooniat kui ka maailmavalu
Kahe noorkunstniku tööd on emotsionaalselt üsna sarnased, kuid sisult suuresti erinevad, luues ruumi tervikliku pildi. Irooniast, revolutsioonimeelsusest ja maailmavalust pakatavad pildid ongi see, mida noored kogevad, tunnevad ning seejärel paberile panevad. «Pärast seda, kui olen oma mõtted saanud joonistatud, tekib kohe parem tunne, nagu mure oleks kaelast ära,» rääkis Semm.

Kahe noorkunstniku näitus sai Semmi sõnul avatud peaasjalikult seetõttu, et tööd on mõneti sarnased ja samas väga erinevad. «Võib-olla on sarnane see, et joonistame mingi teatud emotsiooni ajendil ja mõlemil on tööd võrdlemisi värvilised,» arvas Semm. Värvilisus ja emotsioonirikkus näitusel kahtlemata võidutseb. Kunstnik Martin Semm usub aga, et taoline lähenemine annab väljapanekule tõesti eripära.

«Esimesel näituse päeval mängis kunstinautlejatele taustaks ka muusika, mis sai ühiselt koos Liinaga valitud. Ideeliselt pidanuks see aitama piltide mõttest paremini aru saada,» lisas Semm.

Noored kunstnikud ootavad kõiki kunstihuvilisi vaatama, mis piltidega tegemist on. Semm kutsub vaatama neidki, kes tahaksid ise midagi paberile panna, kuid kes ei tee seda näiteks inspiratsioonipuudusest. Kunstinäitus Jaama tänaval peaks aga kindlasti inspiratsiooni tekitama.

 

 

 

Meediasüst - Põlvamaa noored reporterid
polvamaa.ee
Innove_Rajaleidja
Lasteombudsman
ENTK
Teeviit
Erasmus+