Väliskogemusest, ükskõik kas see kestab nädal või aasta, saab alati palju õppida. Põlvamaa Rajaleidja keskuse karjääriinfo spetsialist Kadri Pelisaar on välja toonud mõned punktid, mida väliskogemus noorele annab. Muide, suur osa nendest punktidest kattuvad sellega, mida tööandjad noortelt töötajatelt ootavad.

  1. Arendad võõrkeelte oskust ja eneseväljendusoskust laiemalt, sest kohtudes uute inimestega oled sunnitud pidevalt selgitama, kes Sa oled ja mis riik see Eesti veel selline on. Ole valmis, et Sinu kui välismaalase vastu tuntakse suurt huvi.
  2. Arendad oma kohanemisvõimet ja sallivust, sest uues riigis on kindlasti kombeid ja reegleid, millega Sa harjunud ei ole. Kasvõi alustades sellest, et suure tõenäosusega ei leia Sa poest sellist musta leiba nagu meil!
  3.  Saad juurde hulganisti julgust, sest tõenäoliselt avastad, et tuled toime olukordadega, mida Sa ei osanud varem ettegi kujutada.
  4. Õpid iseennast paremini tundma, sest uus keskkond toob välja veelgi paremini Sinu tugevused ja võib-olla ka nõrkused.
  5. Oled avatum uusi asju proovima. Olles oma harjumuspärasest keskkonnast väljaspool, väljud ka oma igapäevasest kestast, sest Sinu ümber on nii palju põnevaid inimesi, kes inspireerivad Sind tavapärasest erinevaid asju tegema. Ja kui mitte nüüd, millal siis veel!
  6. Saad palju teadmisi teiste kultuuride ja usundite kohta ning avastad, kui veidrad need eestlased ikka on.
  7. Iseenesest mõistetav omas riigis saab teiste kultuuridega kohtudes uue tähenduse. Kui arvasid, et lõunasöögi kõrvale piima joomine on täiesti normaalne, vaat et kohustuslik, siis ära imesta, kui mõne kultuuri esindajad seda kui ilmaimet pealt vaatavad.
  8. Paneb mõtlema, mis siis ikkagi on meil siin unikaalset ja erilist. Kui hakkad välismaal oma päritolu selgitama, saad aru, mida tegelikult Eestimaal hindad ja endale oluliseks pead ja võid avastada, et oled paras patrioot. Välismaalaste huvi Eesti vastu paneb tõenäoliselt Sind ennastki põhjalikumalt meie riigi ja ka teiste maade ajalukku ja teistesse üksikasjadesse süvenema
  9. Saad uusi sõpru ja kontakte. Mõned neist jäävad sõpradeks kogu eluks, mõnest kontaktist võib sündida uus rahvusvaheline projekt. Tõenäoliselt on Sul aga hea kontaktipagas selleks, et maailmas ringi reisida ja saada kohalikult head nõu, kus ööbida, missuguseid vaatamisväärsusi külastada ja mida kohalikust toidust kindlasti proovida.

Väliskogemust omandama minnes on oluline põhjalik ettevalmistus. Selle ettevalmistuse juures saavad Sulle abiks olla välismaale mineku võimalusi vahendavad organisatsioonid, aga oma küsimustega võid pöörduda ka Rajaleidja keskuste karjäärispetsialistide poole.

Meediasüst - Põlvamaa noored reporterid
polvamaa.ee
Innove_Rajaleidja
Lasteombudsman
ENTK
Teeviit
Erasmus+