Projektis osalevad riigid (Eesti, Poola, Türgi, Holland, Rumeenia, Tšehhi) on külastanud kahe aasta jooksul oma partnerkoole ning möödunud külastus Izmiri pani projektile punkti.

Külaliste majutamine toimus peredes, mis andis kõigile võimaluse tutvuda põhjalikult kohalike traditsioonide ja kommetega. Reisi raames tutvuti Izmiri linnaga, mis on rahvaarvu poolest Eestist neli korda suurem. Lisaks õnnestus meil viibida linnapea vastuvõtul ning kuulda Izmiri linna elust-olust. Järgnevate päevade jooksul külastasime Sirince`t, kus oli võimalus veine degusteerida ning suveniire koju osta. Lisaks käisime „Virgin Mary“ maja külastamas ning igaühel oli võimalus panna kirja oma soovid ning riputada need seinale teiste miljonite paberile pandud soovide keskele.

Ephesuse tuur meeldis kõigile väga, sest seal nägime kunagise linna varemeid ning nautisime väga kaunist vaadet. Oma tuuri-päeva lõpetasime Kusadasi külastusega, kus meil oli võimalus vaadata ringi suveniiripoodides ning ka merevees ujumine ära proovida. Lisaks õnnestus meil praamiga sõita ning ümbritsevat Izmiri näha.

Väga põnev oli „Ebru“ töötuba, kus kõigil külalistel oli võimalik endale valmistada pilt pabermarmoreeringu tehnikas. See oli kõigi jaoks midagi uut ning põnevat, kuid Türgis on see väga populaarne. Hiljem said kõik enda valmistatud pildid ja kujukesed koju kaasa.

Nädala jooksul toimus meil ka kohtumine koolis, kus kohalikud esinesid oma tantsude ja lauludega. Ka eestlased esitasid oma rahvuslikke laule ja tantse, nagu näiteks „Põhjamaa“. Projektikohtumise ametliku osa lõppedes andis kooli direktor kõigile osalejatele üle tunnistused ning kuulas huviga meie seniseid muljeid Türgi kohta.

Kokkuvõttes jäid kõik projektikohtumisega rahule: kogeti erinevat kultuuri, toitu ning elu. Üks, mis on kindel – türklased on väga sõbralikud ning külalislahked inimesed ning selle nädalaga leidsime endale eluaegsed sõbrad.

Rohkem infot Comeniuse „New Ways of Living“ kaheaastase projekti kohta leiab kodulehelt:http://estcomenius.weebly.com/

Kadri Koor

Meediasüst - Põlvamaa noored reporterid
polvamaa.ee
Innove_Rajaleidja
Lasteombudsman
ENTK
Teeviit
Erasmus+