Põlvamaa koolid ja Jalgpalliklubi Lootos hakkavad Ukraina sõpruspiirkonna heaks õppevahendite ja spordivarustuse soetamise jaoks toetusi koguma.

Juba 70ndate alguses loodud sõprussuhted Kulikovka ja Põlvmaa vahel on kord olnud aktiivsemad, siis jälle tagasihoidlikumad. Uuema hingamise on koostöö saanud viimase paari aasta jooksul kui erinevaid delegatsioone on aastanumbri sees vahetatud mitmeid.

Idee heategevusaktsiooni korraldamiseks saadi aprillikuiselt haridustöötajate visiidilt Kulikovka rajooni. Sealne pilt meenutas haridusjuhtidele Eesti koolide 90ndate seisu ning kuna sel ajal oli meie koolidele suureks abiks näiteks Soome ja Rootsi toetus, siis nüüd võiks meie koolid oma abikäe ulatada Ukrainale.
Nii ongi Põlvamaa koolijuhtide eesvedamisel plaanis viimasel koolinädalal heategevusaktsioon „Õpilaselt õpilasele“, mille raames kogutakse 1-5 euro suurusi annetusi Kulikovka õpilastele õppevahendite soetamiseks.

Lisaks nädalasele annetuste kogumisele koolides jääb kuni augusti keskpaigani avatuks MTÜ Põlvamaa Koolijuhtide Ühenduse arveldusarve (Swedbank EE242200221061624204, märksõna „Õpilaselt õpilasele“), kuhu on samuti võimalik Ukraina koolilaste heaks annetusi teha.

Samal ajal on käimas jalgpalliklubi Lootos projekt koostöös MTÜga Head Teil Teen, mille raames kogutakse rahalisi annetusi ja toetusi, et hankida Kulikovka rajooni koolidele ning spordivõistkondadele treeningvahendeid ja inventari.

Lisaks spordivahendite üleandmisele plaanitakse tulevikus jätkata reaalse treeningtööga, korraldatakse treenerite koolitused ning võistkondade komplekteerimine, selleks et ukrainlased saaksid osaleda Põlvamaa tuntumal noortespordivõistlusel – Rahvusvahelisel Noorte Jalgpalliturniiril Lootosspring 2016.
Tänaseks on jalgpalliklubi Lootose presidendi Indrek Käo eestvedamisel sõlmitud kokkulepped mitmete spordikaupade müüjatega ning annetuste kogumised saavad aset leidma mitmetel Lootose klubi võistlustel ja üritustel. Samuti on kõigil võimalus Ukraina laste sportivahendite heaks oma panus anda tehes annetuse MTÜ Head Teil Teen (LHV Pank EE367700771000797244) arvele.

Nii kogutud toetus „Õpilaselt õpilasele“, spordivahendid, kui ka rahaline toetus antakse Kulikovka rajooni esindajatele üle augusti lõpul Ukraina iseseisvuspäeva paiku, mil Põlvamaa delegatsioon sõidab Ukrainasse.

Põlva maavanem Ulla Preedeni sõnul on Põlvamaa sõpruspiirkond viimaste aastate äreva olukorra tõttu palju kannatanud: ollakse majanduslikus kitsikuses ja ebastabiilsuses. Samas vaatamata keerulistele oludele on rahvas lootusrikas ja piirkond otsimas võimalusi, et valmistada ette integreerumist Euroopa Liiduga, parandada oma elukvaliteeti ning murda välja Ukrainat viimastel aastatel valitsenud madalseisust.

„Olen tänaseks kolmel korral külastanud oma Ukraina kolleege ja meid on alati väga soojalt vastu võetud. Eestlased on ukrainlastele suurepäraseks eeskujuks just seetõttu, et oleme läbi teinud sarnase ajaloo. Tänane olukord Ukrainas meenutab kindlasti Eesti taasiseseisvumise algusaegu ja ma tean, et meie toetus on neile ääretult oluline,“ sõnas maavanem.

 

Lisainfo:

Kaido Palu
peaspetsialist
haridus- ja sotsiaalosakond
799 8944
kaido.palu@polva.maavalitsus.ee”>kaido.palu@polva.maavalitsus.ee

Foto (Põlva maavalitsus) Ukraina Gorbovo kooli õpilased

Maret Reinumägi
avalike suhete nõunik
Põlva Maavalitsus

Meediasüst - Põlvamaa noored reporterid
polvamaa.ee
Innove_Rajaleidja
Lasteombudsman
ENTK
Teeviit
Erasmus+