Maikuu säravaks avalöögiks leidis 2.mail Värskas aset esmakordselt tänavakultuurisündmus Piirideta Värska Tänav, millest räägiti veel nädal hiljemgi koolis ja külatänavatel. Sündmuse idee pärines Värskas tänavatantsuga tegelevatelt JJ-Street Locking tantsutrupi liikmetelt, kes vallutavad oma särava energiaga südameid ka kodukandist kaugemal!

Seitse säravat setot

Seitse energilist Värska neiut – Anete, Maia, Triinu, Mari, Laura, Emilia ja Aleksandra – õpivad salapärast ja põnevat lockingu tantsustiili, mis on üks ebatavalisemaid huvialasid kodukandis. Sel õppeaastal on nad juba palju korda saatnud ning edasised plaanid on võimsad. Nad on osalenud rahvusvahelisel tantsuvõistlusel, esinenud teisel pool Eestit, võtnud koos ette põnevaid tegevusi ning külastanud eri linnade noori.

Hiljuti, märtsis koostasid grupiliikmed iseseisvalt kava, mis ühendas Seto kultuuri, poksimise ja lockingu ning neiud esindasid Värskat Jõgeval mitmesaja pealtvaataja ees suure aplausi saatel. Maikuus aga suutsid nad üllatada kõiki kohalikke, kes 2.mail Värska Kultuurimajja sisse piilusid. Piirideta Värska Tänav tõi kokku uudishimulikud külalised Tartust, Põlvast, Räpinast ja ka Tallinnast.

Ja ometi ei peatu noorte hoog – oma müstilise mustkunstnike kavaga suutsid noored ühe nädala jooksul viis korda esineda ning peagi näeb neid näiteks 1.juunil Räpinas koos Jürgen Webberiga!

Üheskoos reisib Värska tantsutrupp ka teise Eesti otsa – näiteks 17.mail sõidetakse koos kõikide kohalike huvilistega tänavatantsuetendusele JJ-Street Streetshow Tallinnasse, Nordea Kontserdimajja. Seejärel ootab ees võistlus 6.juunil Tartus, kus trupp astub üles enda loodud lõbusa kavaga!


Kuidas kõik algas?

Kindlasti on tekkinud pähe küsimus, kuidas Värska üldse JJ-Street Tantsukooli Tartu treeneri Lenel Karu mõtetesse jõudis ning vastus on lihtne – noored ise kutsusid. Kui ligi aasta tagasi tutvustati proovitreeningutes hip-hop, break ja locking stiile, siis üllataval kombel jäi valikul kaalukauss lockingu poolele. Nüüd on Värska ainuke koht Eestis, kus harrastatakse tänavatantsustiilidest ainult lockingut. Treeneri sõnul on Värska noortel omapärane temperament ja maailmavaade. “Nende põnevad ideed süstivad tantsu uue värske lähenemise – nagu Värska.” Kuigi alguses on kohalikud inimesed Karu sõnul uute asjade suhtes skeptilised, siis pärast usalduse võitmist ollakse valmis kõvasti pühenduma. “Hoolimata sellest, et Värskasse tulek tähendab minu nädala kõige pikemaid päevi, olen ma alati põnevil. Tüdrukud on mulle lühikese ajaga südamesse pugenud. Lisaks ei oleks ma siin nii edukalt kohanenud ilma Värska valla, Värska Gümnaasiumi, südamelike lasetvanemate, noortekeskuse päikeselise Triinu ja Kultuurimaja särava Janeta.”


Tantsuga on ületatud hirme

Miks aga üldse tahtsid noored JJ-Street Tantsukooli trenne Värskasse?

Üks on kindel – kõiki tõmbas trenni poole positiivne õhkkond, noortepärasus ning armastus liikumise vastu. Maia Mustimets (15) meenutas enda esimesi trenne: “Lenel on inimene, kes tuleb justkui teiselt planeedilt ja toob Värska väikesesse keskkonda positiivsust ja teotahtelisust. Alguses tundus see imelik, et ta koguaeg nii palju naeratab ja on õnnelik, nüüd olen aru saanud, et selline peakski inimese meeleolu pidevalt olema.” Ka teised grupikaaslased iseloomustavad oma treenerit positiivse, ausa, abivalmi ning innovatiivsena. Lockingu puhul meeldib noortele omapärane stiil ja sellega kaasnevad positiivsed kogemused. Nad on saanud osa suurepärastest üritustest ja ületanud isegi oma hirme. Laura Tillol (18) on hästi meeles märtsikuus toimunud kolmepäevane sõit Jõgevale. “See positiivsus ja energia oli vägev. Osalesin lisaks show-kategooriale ka 3vs3 battle’s, kus tuli tantsida üksi ning see oli minu jaoks suur hirmude ületamine, sest olen tantsinud lockingut ainult 5-6 kuud.”


Hea idee ühendas Seto moe, trikiratturid ja tänavakultuuri

Uued kogemused ei ole saabunud aga ainult tantsu. Nii pandigi algus uuele traditsioonile – tänavakultuuriüritusele Piirideta Värska Tänav, mis tõi sel kevadel noorteni esmakordselt graffiti töötoa, õpetas huvilistele DJ oskusi ning andis võimaluse kohalikel tantsulõvidel lahinguid pidada. “See üritus ületas tõesti teatud piirid nagu ütles Triinu Arund. Ja ennekõike ületas see noorte võimekuse, sest igaüks ei ole ikka nõus vaba kalendripüha veetma kultuurimajas 11-st hommikul õhtutundideni vaid selle jaoks, et rehve seintele tõsta, pinke tassida ja kogu üritusele viimane lihv anda. Tüdrukud tegid oma esimese ühise eesmärgi ära ja selle üle võivad kõik uhked olla,” rääkis treener Lenel Karu.

Piirideta Värska Tänav loodi Triinu Arundi sõnul ka selleks, et tõsta esile kohalikke noori ja nende andeid, mis muidu võivad lihtsalt sahtlisse jääda. Kogu päeva jooksul sai näha Põlvamaa tantsijaid, Värska trikirattureid, Seto moodi, Eesti parimaid graffiti kunstnikke, Dj-kooli ning energiast tulvil inimesi. Särtsu lisas juurde ka põnev võistlus fotograafide vahel ning õhtused tantsulahingud.

JJ-Street Värska tüdrukud ongi enda sõnul õppinud palju trennidest ja erinevatest kogemustest. “Noored peaksid trenni tulema juba seetõttu, et JJ-Street pole ainult tantsukool, see arendab ka inimest ennast. Minule on see aasta ja kolm kuud väga palju juurde andnud,” selgitas Maia Mustimets.


Vapustav suvi ja üllatusterohke sügis

Kibekiirest kevadest hoolimata valmistub Värska grupp juba uuteks üllatusteks. Neil on plaanis jäädvustada oma tantsugrupp nii pildis kui videos ning koos suviste päikesekiirtega võetakse ette igasuguseid põnevaid trenniväliseid ettevõtmisi. Juba on vahukomme grillitud ning kiigeplatsil suvised plaanid paika pandud. Hämmastav on ka see, et tegusad on neiud ka mujal, tegeledes muusika, kunsti, slackline’ga või isegi kooli lõpetamise ja lapse kasvatamisega. “Meie grupi tüdrukud on multitalendid ning koos oleme juba trenniväliselt igasuguseid lahedaid asju ette võtnud. Näiteks ei oleks ma arvanud, et lähen veel veidi enne aasta lõppu lumisele metsarajale hobuvankriga sõitma,” ütles treener Lenel Karu.

Sügis toob tantsutrenni uuendusi ning grupi koosseis muutub märgatavalt, sest Maia, Anete ja Laura alustavad suure tõenäosusega õpinguid uutes linnades. Noorte ühine soov on, et sügisel tuleks nende asemel Värska gruppi tantsima palju uusi õpilasi, kellega nad saaksid kohtuda ja kodukanti külastades trenni teha. Ka treener loodab, et trennid jäävad püsima, sest tal on Värskaga veel palju põnevaid plane. Hoolimata sellest, et nii treener kui tantsustiil tundub võõras, soovitavad tüdrukud trenni tulla mitmetel põhjustel. “JJ-Street annab Värska noortele võimaluse ennast proovile panna, sõpru leida ja ühtekuuluvustunnet tekitada. Näiteks mina Maiale küll kunagi “tsau” ei öelnud. Ma teadsin, et ta elab Värskas, aga ma ei teadnud, et ta nii kift tüdruk on. Selle sain teada alles JJ-Streedi tantsutrennis,” rääkis Triinu Kotov (20).

Treener Lenel Karu arvates sõltub tulevikuperspektiiv lõpuks ikkagi noortest endast. Tema sõnul on võimalus tuua Värskasse ka teisi stiile näiteks hip-hoppi, kuid kõik sõltub sellest, kas inimesed tahavad proovida ja uusi asju avastada. Tema jaoks on praegused noored väga suureks motivatsiooniks tänavakultuuri arendamisel kodulinnast kaugemal ning sisimas loodab Karu, et Värskast kasvavad välja oma säravad tegijad, kes inspireeriksid ka teisi pingutama. “Kes aga trennidest eriti ei tea, siis ma ei soovita käega lüüa enne, kui oled oma silmaga ja kõrvaga piiluma tulnud. Karta pole midagi, sest ma pole oma treeneriaastate jooksul näinud kedagi, kes sellega hakkama ei saaks.”

 

Triinu Arund
Värska Avatud Noortekeskus

 

Meediasüst - Põlvamaa noored reporterid
polvamaa.ee
Innove_Rajaleidja
Lasteombudsman
ENTK
Teeviit
Erasmus+