Erergiajoogi liigne tarvitamine võib lastel põhjustada liigset erutuvust, südamepekslemist, unehäireid ja närvilisust. Tauriini suuremad kogused võivad tekitada isegi käitumishäired. Nii nagu alkohol mõjub igale inimesele erinevalt, on ka energiajookide joomisel selle mõju individuaalne.

Kui tahame, et meie lapsed kasvaksid ning areneksidnormaalselt ja tasakaalukalt, peame rohkem tähelepanu pöörama noori ohustavatele faktoritele. Teavitustöö koolides ja lastevanemate seas, seaduslikud piirangud müümisele ja suurem tähelepanu energiajoogi koostisainete ohtlikkusele – kõik see aitab vähendada energiajookide tarbimist laste seas ning minimaliseerida riske, mis nende jookide tarbimisega seotud on.

Näiteid meist kaugemalt
Energiajookide levitamist on juba paljudes riikudes piiratud. Näiteks Saksamaal on keelatud nende tootmine, Bulgaarias on nad keelatud alaealistele, energiajooki Red Bulli müük Prantsusmaal on keelatud aastast 2007, hiljuti võeti sama jook müügist Hiinas ning Iirimaal on energiajookide müümine keelatud alla 16-aastastele lastele.

Eeltoodud näidete jätkuks tuleb tunnustada Rimi julget otsust 30. augustist, mis samuti piirab nende kauplustes energiajookide müügi alla 16-aastastele. Rimi tegevjuhi Anders Lorentzsoni sõnul oli vanusepiirangu kehtestamise põhjuseks soov propageerida Eesti laste ja noorte hulgas tervislikku toitumist ja elustiili ning vastuvõetud otsust järgides juhitakse noorte, aga ka lastevanemate, müüjate ja pedagoogide tähelepanu tervisekahjustustele, mida liigne energiajookide tarbimine võib noortele tekitada. Energiajoogi müügipiirang on osa Rimi terviseprogrammist “Sinu tervise heaks”, mille raames jagab ettevõte aastaringselt tarbijatele nõuandeid tervisliku toitumise ja elustiili toetuseks.

Nüüd midagi julgustuseks meie maakonna kauplustele – ka Tarbijakaitseameti hinnangul on energiajookide kättesaadavuse piiramine positiivne ning noortele seatud müügikeeldu võimaldab ka seadus, kuid teave selle kohta peab olema kergestimärgatav, selgelt arusaadav ja asetatud nii, et seda oleks võimalik enne ostu sooritamist näha.

Kuidas lisaenergiat saada?
Tervise Arengu Instituudi toitumisspetsialist Tagli Pitsi soovitus: “Et jõudu ja jaksu oleks rohkem, tuleb energiat ammutada tasakaalustatud toitumisest: süüa kindlasti hommikusööki ja vähemalt viis peotäit puu- ja köögivilju päevas, tarbida vähem soolast ja rasvast toitu ning janu kustutada veega. Täiesti asendamatu ja kahtluseta parim energiaallikas on korralik puhkus ja hea uni.”

 

Teksti allikas: Eve Salundi, arvamustoimetaja ajalehes Koit

Meediasüst - Põlvamaa noored reporterid
polvamaa.ee
Innove_Rajaleidja
Lasteombudsman
ENTK
Teeviit
Erasmus+