löönud alternatiivmuusika- ja kunstifestival saab tänavu toimuma rahu sagedusel. Põhjusi selleks leidub mitmeid.

 

Festivali kontseptsiooniautorid, korraldajad, vastutajad ja MTÜ Munalinn asutajad Lehari Järg ja Martin Ruus räägivad sellest, miks on oluline luua üritusele sügavam mõte ja kontseptsioon ning mis motiveerib neid pisikeses Põlvas nii suuremahulist kultuuriüritust organiseerima.

«Põlva on festivalipaigana oma väiksuse ja maalilise maastikuga suurepärane koht,» leidis Järg. «Sellest lähtuvalt oli ürituse algideeks see, et festivalikülastaja või linnakodanik saaks muidu argises linnakeskkonnas end veelgi kodusemalt tunda. Vahendina selle teostamiseks loome keskkonda, mida ei täida üksnes muusika vaid ka spontaansed üksikesinejad tänavanurgal, kunstinäitused, maastikukujundused ja visuaalkunst õhtuhämaruses.»

Kui tahad muutust, alusta iseendast
Üheks tähtsamaks eesmärgiks festivali korraldamisel peab Ruus aga enesearendamist. «Kui sina soovid, et maailmas midagi muutuks, tuleb alustada iseendast.» Heites pilgu möödunud sündmustele maailmas ja Eestis nõustuvad mõlemad korraldajad, et aeg rahu sagedusel võnkuda on väga õige.

Siit tuleb ka kontseptsioonimõistmise reegel, mida Järg elutargalt rõhutab: «Think globally, act locally (tõlkes, mõtle üleilmaaliselt, tegutse kohalikult – R.V.). Väljakutseid rahu sagedusele häälestumiseks oli mitmeid – Jaapani katastroof, ülestõusud Lähis-Idas, mitmed maavärinad, finantskriisid Euroopas, Eesti poliitkemplused jne. Püsimine heal lainel on küll raske, kuid see on see, mida saame teha, kui tahame maailma muuta.»

«Meie filosoofia on globaalne. Armastus, rahu ja õnn – need on sisult mahukad sõnad ja hoomamatud suurused. Me võime neid sõnu välja öelda, aga sisu peab igaüks neile ise mõtlema,» täiendas Ruus mõttelendu.

Kuna Põlvas on tänavu ka turvalisuse aasta, siis soovitavad korraldajad kõigil Põlva turvalises rüppes end rahu sagedusele häälestada. «Ja kuna neil päevil saab toimuma ka lõõtspillikontsert Harmoonika, harmoniseerime linnaelu ja inimsuhteid,» jätkas Ruus sõnademängu.

Järgi sõnul on mõlemad korraldajad möödunud aasta festivalist vaimselt tervetena välja tulnud. «See on andnud palju, alustades võib-olla inimeste mõistmisest. Kõigil on ju omad visioonid ja nende visioonide võitluses ujuvad pinnale inimeste tõekspidamised, egod. Kõige alus on inimsuhted ja usaldus,» rääkisid mehed.

Mida tähendab festivali korraldamine?
«See on sama nagu sa korraldaksid oma sünnipäeva kolmele tuhandele inimesele. Selleks tuleb mõelda, kuhu need inimesed panna, mida neile pakkuda, miks nad üldse peaksid tulema. Mida peab tegema selleks, et külalised lahkuksid pärast rahulolevatena. Kõige peale mõeldes ja seda kokku pannes, nii, et kõik oleksid õnnelikud, see ongi festivali korraldaja töö,» võttis Järg korraldusprotsessi lühidalt kokku.

Oma kodukohas festivali korraldamine on mõlemale mehele nii väljakutse kui motivatsioon. «Kuna Põlva on meile mõlemale armas koht ning siinne keskkond tundub ühe festivali korraldamiseks ideaalne, ongi meid motiveerinud selle koha elavdamine ning selle võimalustega mängimine,» rääkis Ruus.

Tänavune festival saab olema visuaaliderohke
Seekorsel festivalil keskendutakse erinevalt möödunud aastast Põlva Kultuuri- ja Huvikeskuse ümbrusele, muutes sellega ürituse tuumala kompaktsemaks. «Suurt rõhku saab tänavusel aastal eelmisest rohkem visuaalne kontserdipaiga kujundamine. Festivali pealava asukoht Põlva Kultuuri- ja Huvikeskuse parkla kaetakse vaippkattega. Õhtuhämaruses kuvatakse keskuse seinale ja lähipindadele visuaalkunsti,» rääkis Järg.

Nii Ruus kui Järg on tänulikud Põlva linnale, et festival on saanud positiivse vastukaja ja toetuse osaliseks linnapealt Georg Pelisaarelt seda nii moraalses mõttes kui finantside leidmise osas.

Reedel algab kontserdiprogramm E STuudio tütarlastekoori esinemisega, sellele järgneb Liisi Koikson ja bänd, seejärel 3 Pead, siis Mahavok ja Outloudz. Öösel klubiüritusel astub üles Mimicry. Laupäeval algab päev kella 13-st. Esinevad Kadi Uibo, Tallinn Daggers, Imandra Lake, Vaiko Eplik & Eliit, Silvi Vrait-Wright & Co, Superficial Random Knowledge Porridge, Mooncake, Broken Spectacles. Pühapäeval Kaido Kirikmäe kontsert Põlva kirikus.

Põlva sünnipäeva nädalavahetusel saab toimuma veel ka teine üritus – Pillikontsert Harmoonika, mis võngub samuti rahu sagedusel, kuid mida korraldab Põlva Muusikakool koos Põlva linnavalitsusega. Kontsert toimub 13. augusti õhtul Põlva rannas.

 

 

 

Meediasüst - Põlvamaa noored reporterid
polvamaa.ee
Innove_Rajaleidja
Lasteombudsman
ENTK
Teeviit
Erasmus+