Kas Sa teadsid, et igal aastal, oktoobrikuu esimesel reedel tähistatakse rahvusvahelist naeratamise päeva. Sel aastal sattus see tähtpäev 3. oktoobrile.

 

Sündmus ise on juba üpriski pika ajalooga, ulatused aastasse 1963. Alguse sai see kahest Ameerikas tegutsevast organisatsioonist – State Mutual Life Assurance Company ofWorcester Massachusettsis (nüüd nimega Hanover Insurance) ja Guarantee Mutual Company Ohiost – kes 1963. aastal omavahel liitusid. Ühinemise tulemusena langes aga järsult töötajate moraal. Olukorra parandamiseks käivitati ettevõttes sõpruse kampaania. Harvey Ball, kes sel ajal töötas vabakutselise disainerina,  joonistas selle kampaania jaoks valmis tänapäeval nii tuntud Smiley ehk naerunäo. Selle näoga tehti valmis suur hulk rinnamärke, mis jaotati laiali kõigile töötajatele. Eesmärgiks oli sel viisil panna töötajad naeratama, ükskõik mis ametipostil nad olid või mis tööülesandeid nad täitsid. Märgid aga kujunesid nii populaarseks, et neid hakati massiliselt tellima. 1971. aastaks oli neid ostetud enam kui 50 miljonit. Naerunägu kujunes rahvusvaheliseks ikooniks.

Euroopasse jõudis Smiley 1972. aastal ja ka siin muutus see legendaarseks.

Üha enam aga hakkas Smiley kaotama oma  esialgset tähendust. Naeratuse sümbolist oli kujunemas ärimaailmas reklaamikampaaniate lemmikobjekt. Kuna Smiley jäi Harvey poolt omal ajal patenteerimata, siis oli igaühel vaba voli seda oma huvides kasutada.

Seetõttu lõi Harvey Ball alguse rahvusvahelisele naeratamise päevale (World Smile Day®), mis on vaba poliitilistest vaadetest, usulistest veendumustest ja kasumi teenimise püüdlustest. Esimest korda tähistati seda päeva 1999. aastal ja nii on seda tähistatud iga aasta oktoobrikuu esimesel reedel.

Tänavu on naeratuse päeval väike juubel – seda tähistatakse juba viieteistkümnendat korda.

Soovin ka Sulle, mu hea lugeja, head rahvusvahelist naeratamise päeva!!!

Meediasüst - Põlvamaa noored reporterid
polvamaa.ee
Innove_Rajaleidja
Lasteombudsman
ENTK
Teeviit
Erasmus+