alguses pilgu tagumistele ridadele, mis olid kõige tihedamalt täidetud.

«Komme otsida tagumist rida on samuti üks vaesuse põhjusi – nad ei kuule ega näe kõike. Ka ma ise armastasin koolis tagapingis istuda – aga ma kuulasin hoolega.»

Potentsiaalse vaesega on professori äratundmisel tegemist siis, kui inimesel hakkab iseendaga igav, kui ta ei tea, mida oma ajaga peale hakata. «Sel juhul hakatakse tühjust täitma asjadega – ostetakse endale ilusam auto, naine või mees – aga ikka on tühi ja vaene. Majanduskriis sellest tekkiski, et järjest rohkem oli vaja kulutada.»

Vaesuse tunnuseid on Lauristini tõdemusel seegi, kui kurdame meist rikkamate üle. «Tõsine rikkuse allikas on aeg ja  sõbrad. Väga vaene inimene on see, kellel ei ole kedagi, keda toetada. Kui me ei taha muutuda vaeseks, peame olema olemas iseenda ja teiste jaoks.»

Tõsiseks ohumärgiks pidas professor asjaolu, et meil on liialt palju hariduseta poisse, kellel ei ole seetõttu tööd ega raha. «Tüdrukud – ärge jätke poisse üksi, vaid võtke nad alati kampa! Ja ka poisid – ärge jätke tüdrukuid üksi! Kui poiss taipab alles 25-selt, et jättis asjata pooleli kas seitsmenda  või kümnenda klassi ja kui ta aru saab, et keegi ei ole tast tegelikult huvitatud, lähebki ta arvutisse. Aga Facebookiga ei saa ju abielluda.»

Kui sa midagi ei tee ega loe, ei ole Lauristini tõdemusel millestki ka rääkida. «Seadke ikka sammud tippude järgi – seda vähem ähvardab teid vaesus. Kohtumiseni ülikoolis!»

Rahuldust pakub vaid eneseületamine
11-kordne Eesti meister ja kahekordne Põhjamaade meister kulturismis Ott Kiivikas on tulnud Eesti noortemeistriks nii käsipallis, korvpallis, jõutõstmises kui kulturismis. «Ärge kartke välja ütlemast oma unistusi kõva häälega! Seadke endale vahe-eesmärke. Kui jääte istuma, ei muutu midagi. Paljud ei lähe võistlema ainuüksi sellepärast, et teised on paremad. Kõik ei saagi võita – mina jään rahule vaid siis, kui olen eelmisest korrast parem. Just see võti viib elus edasi!»

Vanematele pani Kiivikas südamele seda, et nad ei sunniks  lapsi tegema seda, mis neil enestel tegemata jäi. «Las laps leiab ise, mis talle meeldib. Proovida tasub erinevaid asju, selgitamaks, mis alal oled tõeliselt edukas. Trennis ei ole mõtet käia treeneri, vaid  iseenda pärast.»

Uue Ajastu Festivali peakorraldaja, karjäärinõustaja Lehari Järg õpetas vahet tegema ratsionaalsel (IQ), emotsionaalsel (EQ) ja spirituaalsel (SQ) intelligentsusel. Kui IQ on kaasa sündinud, siis EQ ja SQ on arendatavad. Inimese edukus sõltub 80 protsendi ulatuses EQ-st, s.o tunnete tundmisest ja mõistmisest, suhtlemisoskustest, intuitsioonist ja motivatsioonist. SQ puhul otsitakse vastust küsimustele «Kes ma olen?», «Mida ma tahan?», «Mis on elu mõte?».

«Samas tõeliselt oluliste asjadeni võib jõuda vaid spirituaalse intelligentsuse kaudu,» toonitas Järg.

Maavanem Priit Sibul lõi Facebooki konto kuu aega tagasi ning tema sõbralistis on 375 inimest. «Tegelikult on mul neli sõpra, kellega saab kõigest rääkida. Kutsun teid üles üksteist märkama ka päriselus, mitte üksnes arvutis. Arendage endas andeid ja külgi, milles olete tugevad – need panevad teist huvituma!»

Pärastlõunal jagunesid noortekonverentsil osalenud õpilased  kunsti (juhendaja Ako Laugamets), vaba mõttekoja (Lehari Järg), tantsu (liili Saar), muusika (Contra ja Groundhog Day). teatri (Rivo Veski) ja filmi (Lauri Nagel) töökoja vahel.

Noortesõbralikem on Kanepi vald
Põlvamaa noortesõbralikuma omavalitsuse tiitli pälvis võttis vastu Kanepi vald, rändkarika võttis vastu avatud noortekeskuse juht Annika Ladva.

 

 

 

Meediasüst - Põlvamaa noored reporterid
polvamaa.ee
Innove_Rajaleidja
Lasteombudsman
ENTK
Teeviit
Erasmus+