See on mu elu nii mitmelgi viisil muutnud – seda ainult paremuse poole. Läbi huumori ja hea praktika olen kujundanud uue Mina. Mina, kes teab natuke rohkem kõigest ja istub sirgema seljaga,” leiab Kairi Parson Meediasüsti esimesele aastale tagasi vaadates. Just täna, 30. septembril, täitub aasta Meediasüsti esimesest kohtumisest.

Viluste tüdruk Kairi on neist, kes juba ka päris esimesel kohtumisel viibis. Siis tuli ta kuulutuse peale, mis kutsus Põlvamaa Noorteportaali reporteriks. Ja tema oligi see, kes uuele ettevõtmisele sellise mõnusa nime välja mõtles.

Kuigi siis polnud Kairil, ega tegelikult ka kellelgi teisel kohatulnutest aimugi, mis ees ootama hakkab, ta ei kahetse ning on kohal olnud KÕIKIDEL Meediasüsti koosviibimistel:„Meediasüst on hea viis põgeneda ära enda igavast kooli-kodu rutiinist, õppida isegi suvel targemaks ning pealegi – seda ülima hea meelega. Mul on hea meel, et panustan enda aega Meediasüsti ja tahan, et teisedki seda teeksid!”

 

Ainult ei räägi, vaid teevad ära!
Teadmatus tuleviku suhtes polnud sugugi ainult kohaletulnud noortel. Ka idee algatajad Kadri Pelisaar ja Kristina Pentsa polnud tegelikult veel lõpuni kindlad. „Me saime Kadriga juhuslikult kunagi suvel kokku ja rääkisime üksteisele mingit paatoslikku juttu sellest, kuidas Põlva noortele on vaja eneseväljendusvõimalust, paremat meediaharidust ning neile suunatud meediakanalit, mis toimiks. Siis ma läksin koju ja ei osanud asjast midagi arvata. Mõni aeg hiljem, mulle üsna suure üllatusena, võttis Kadri minuga uuesti ühendust ja teatas, et tulgu ma kohale, hakkame tegema! Ma olin üsna üllatunud, inimestele tavaliselt ainult meeldib rääkida,” naerab Kristina. Igatahes leidus paras hulk huvilisi, kes üleskutsest Põlvamaa Noorteportaalile kaastööd teha, huvitatud olid.

 

Septembri viimasel päeval toimuski meediahuviliste esimene kohtumine ning juba järgmisel päeval esitasid Kadri ja Kristina Euroopa Noored Eesti büroole projektitaotluse. Noorte omaalgatusprojekt „Meediasüst” hakkas ametlikult pihta jaanuaris.

 

Kirjutamisest fotograafia ja videoni
Klassikud ütleksid, et edasine on juba ajalugu. Kui alguses tundus, et enda tegutsemise õigustamisega tuleb tõsiselt tööd teha, on aeg näidanud, et head asjad leiavad ikka toetajaid. Nii on Meediasüstil olnud au kutsuda endale koolitajateks mitmeid Eesti meediavaldkonna oma ala tippe (teiste seas näiteks Laura Mallene Eesti Ekspressist, Raimo Reiman Eesti Päevalehest, Kadri Ugur Tartu Ülikoolist) ning saada suurteks sõpradeks Valgamaal tegutseva Tankla meeskonnaga. Veel enam, eelmisel sügisel ei osanud me arvatagi, et nii lühikese aja jooksul tekib meie meeskonnal võimalus ka ise videoklippide produktsiooni proovida. Sel kevadel toetas Põlvamaa Omavalitsuste Liit Meediasüsti noorte reporterite meeskonda videotehnikaga. Ahvatlevaid koostööpakkumisi on tulnud teisigi ning vähemalt mõned neist saavad kindlasti ka tulevikus tõelisuseks.

 

Foto- ja videotehnika hankimine on andnud parema võimaluse projektis osaleda ka neil, kes ise otseselt artiklite kirjutamisest ehk huvitatudki pole, kuid tahaksid millegi praktilisemaga tegeleda. “Meie uutele liikmete ütlen ma seda, et meie grupis saab alati nalja ja saad teada foto- ja filmimise telgitagustest. Ning meil on palju üritusi kus me osa võtame ja ise organiseerime ka palju üritusi. Soovitan tulla,” kiidab Kristjan Sillaste.

 

Aastaga on Meediasüst ühe projekti piiridest välja kasvanud. “Meediasüsti esimest sünnipäeva tähistame me järjekordse projekti kirjutamisega, ikka selleks, et veelgi edasi arenenda! Kuna projekti käigus on süstaldel endil ideid ja soove juurde tekkinud ja meie juurde on tuldud ka ahvatlevate pakkumistega, millest on raske keelduda, jääb olemasolevast projektist väheks. Meie kogemus näitab, et kui sul on hea idee ja suur tahe maailma parandamiseks, siis leiab see toetust, seega me näeme vaeva, et oma võimalusi veelgi parandada. Üks oluline plaan on hakata regulaarsemalt videouudiseid avaldama, aga eks näis, kuidas see tegelikkuses läheb,” kõneleb Kadri.


Kingad tulevikku ei määra, aga vähemalt saab hästi süüa!
Mõne inimese tulevik ei sõltu vaid sellest, milliseid kingi ta kannab, vaid hoopis sellest, mida ta oma vaba ajaga peale hakkab. Näiteks Põlvamaa Noorteportaalist juba tuttav tudengiblogija Helen Pentsa sai Tallinna Ülikooli ajakirjandust õppima suuresti just tänu Meediasüsti kogemusele. Kuid lisaks praktilisele omakasule hindab ta kõrgelt ka seltskonda. “Esiteks, meediasüst on aidanud mul areneda just selles valdkonnas, mida armastan – ajakirjanduses. Tänu sellele ettevõtmisele oli ka minu ülikooli sissesaamine lihtsam, sest mul oli juba mingisugune varasem kokkupuude armastatud erialaga. Teiseks, siin on niivõrd toredad inimesed! Alati saab tohutult nalja ja muuhulgas ka hästi süüa! Meie tiim on ühtne tervik, kes hoiavad kokku. Üks kõigi, kõik ühe eest! Tänu süstaldele on mul palju toredaid mälestusi, mis on unustamatud,” muljetab Helen.

 

Kuigi aastaga on tekkinud ühtehoidev tuumik, ootame ka sel sügisel noori ja hingelt noori Meediasüsti sõbraliku meeskonnaga liituma. Huvi korral kirjuta info[at]polvanoored.ee

Meediasüst - Põlvamaa noored reporterid
polvamaa.ee
Innove_Rajaleidja
Lasteombudsman
ENTK
Teeviit
Erasmus+