edukad seto noored.

Junior Achievement Eesti partnersuhete juhi Kersti Loori teatel
pälvis parima sümboolika preemia õpilasfirma Vajalik Värska Gümnaasiumist, kelle tooteks on seto tähtpäevadega kalender ja kilepõlled. Noori juhendas Helena Kudre.

Parim minifirma ehk siis põhikooli õpilaste firma on MikiPaper Mikitamäe Koolist, kes oli laadale toonud paberijääkidest ketaskausid.

Helena Kudre sõnutsi pälvis ÕF Vajalik sümboolika preemia kogu väljapaneku eest – nii kujundus, õpilaste riietus, rinnasildid kui ka tooted moodustasid ühtse terviku. «Boksi kujundus kasvaski välja tootemustrist,» märkis ta.

Õpilasfirmasse kuuluvad abiturient Evelin Ämarik ning 11. klassis käivad Kristjan Satsi ja Heilo Heil. «Evelin kandis valget seto rahvarõivast, poistel aga oli kaela seotud seto vöö,» kirjeldas juhendaja.

Noorte kujundatud kalendri saab kolmnurgana lauale panna või siis seinale riputada. Selles on kajastatud nii riiklikud kui ka seto tähtpäevad, Setomaa tänavused suuremad üritused. «Kalendri kujundanud Heilo sai juba trükikojas kiita huvitava kujunduse eest,» märkis Helena Kudre.

Kilepõllede tegemiseks kasutati Lõuna Pagarites üle jäänud kilepakendeid (vastavaid artikleid enam ei toodeta). «Proovisime neid kilekotte üht- ja teistpidi kleepida –  et saaks need ikka ära kasutada,» lausus juhendaja.

Pärnus toimunud õpilasfirmade laadal tunnustati ÕF Vajalik parima müügistrateegia eest, Rapla laadal aga kodususe eest.

Teine Värska ÕF PakIn viis Kristiine Keskuses toimunud laadale õmmeldud ja tikitud sõbrapäeva kotikesi, jõulupakendeid jms.

Huvitavaks kogemuseks pidasid Värska noored ka Swedpanki peakontori külastust, kus sealsed töötajad ostsid välja pandud kaupa ning tutvustasid panga köögipoolt.

MikiPaperi juhendaja, kooli direktor Liina Palu ütlusel kaheksandas klassis käivad Keio Kaarlõp, Mairon Arbma ja Henri Palu kõrvalist abi ei vajanudki. «Nad tulid jaanuaris kooli juba valmis tootenäidistega. Värvinud olid nad Räpina Paberivabriku jääkidest tehtud kausid PVA-liimi ja guaššvärvi seguga. Poisid elavad ise Räpinas ning neil on seetõttu lihtne aeg-ajalt paberivabrikust läbi käia.»

Poiste mentor on paberivabriku meister Eret Arbma.

«Tegime esmalt paberimassist südameid jõulueheteks ja lihtsalt eheteks. Peale seda tuli meil idee hakata tegema paberist kausse. Alguses proovisime teha paberimassist, kuid edutult. Mõtlesime edasi ja meid aitas üks paberivabriku töötaja, kes pakkus välja huvitava lahenduse. Kuna paberirulli lõikamisel jääb üle umbes 3-4 cm laiune rullriba, mida kuskil ei kasutata, proovisime seda ise käte vahel kerida. Ning 5-6 tunni pärast oligi meie esimene kauss valmis,» kirjeldavad poisid ÕF kodulehel tootearendust.

Esindatud oli üle 90 firma
Läbi aegade suurimal õpilasfirmade laadal oli kohal üle 90 firma  koos 350 noore ettevõtjaga. Eesti õpilasfirmadele pakkusid konkurentsi Moldova ja Rootsi õpilasfirmad, kes said siit rahvusvahelise äritegemise kogemuse.

Pildil: Parimasse minifirmasse MikiPaper kuuluvad Henri Palu, Mairon Arbma ja Keio Kaarlõp. Liina Palu foto.

 

 

 

Meediasüst - Põlvamaa noored reporterid
polvamaa.ee
Innove_Rajaleidja
Lasteombudsman
ENTK
Teeviit
Erasmus+