leegionis». Suured sõnad pole asjatud, sest 40-minutiline film on viimase kui detailini läbi mõeldud.

Sõjafilmi mõte hakkas noore režissööri Ats Surva peas väntama juba 2007. aastal. «Siis sai võtetega alustatud. Vahepeale tuli igasugu sündmusi, näiteks käisin sõjaväes,» rääkis noormees.

Kahtlemata andis sõjafilmi tegemisele režissööri sõjaväeskäik palju juurde. Minu kui sõjategevuse valdkonnas võhiku hinnangul näis filmis kujutatu tõetruu ning kui kõrvale jätta kohati tuim näitlejatöö, siis filmi tehniline pool tegi silmad ette paljudele noorte tehtud amatöörfilmidele. Võime YouTube’ist näha mitmeid videosid, millel enamikul juhtudel eesmärgistatus puudub. Käesoleva projekt kohta võib aga öelda, et poisid on teinud kõva töö.

Praktika heaks kooliks
Surva sõnul on filmi- ja sõjandushuvi kombineerimine tema sõprade ringis toimunud juba mitu aastat. Noorte filmitegijate koduleht annab hea ülevaate esimestest filmidest kuni tänasteni, sealjuures on näha tugev areng. «Eks filmi tehes õpib palju. «Võitlused leegionis» täna vaadates teeksin kindlasti palju asju teisiti,» hindas Surva enda tööd.

Eks loovtegevuse juures tulebki enesekriitilisus säilitada, et toimuks edasiminek. Kindlasti annavad noored endale aru, et tehes filme, jääb nende tegevusest maha märk, mida ka aastate pärast võimalik näha. Kes teab, kuhu lõpuks välja jõutakse.

Filmikamba kodulehelt võib lugeda, et film «Võitlused leegionis» kujutab sündmusi Teise maailmasõja ajast. Filmi tegemine kestis kaua ning toimus mitmes etapis. Esimesed võtted leidsid aset 2007. aasta märtsis ja septembris. Pärast pikemat pausi tekkis võimalus edasi filmida 2008. aasta augustis ja septembris, viimane osa filmiti juunis 2009. Võtted toimusid Mooste valla metsades, kus režissööri sõnul ka kaitsevägi õppusi läbi viib. Detsembris 2010 võttis režissöör aega montaažiks ning läkitas filmi monteeritud kujul laiemale avalikkusele interneti avarustesse.

Eriefektid tekkisid monteerides
Montaažiga lisandus filmile veel üks tahk – kolmemõõtmelised eriefektid. Teatavasti käib sõjategevusega kaasas plahvatamine, tulistamine, suits ja kõik seesugune. Nii mõnigi efekt sai kohapeal loodud, kuid nagu režissöör Surva ütles: «päris püromaanideks võtteplatsil ei hakatud».Surva sõnul on plaanis filmitegevust jätkata ja võimalusel ka kohalikel amatöörfilmi-festivalidel osaleda. Kõigil huvilistel on võimalik «Võitlused leegionis» enda arvutisse tõmmata filmi teinud noorte kodukalt.

«Võitlused leegionis» filmimeeskond:

Režii: Ats Surva
Stsenaarium: Ats Surva, Meelis Pruks, Mikk Puustusmaa
Operaatoritöö: Ats Surva, Maario Kullam, Janno Surva, Wolfgang Lang
Filmistuudio: Ats & Company Pictures
Kestus 40 minutit ja 21 sekundit
Kodulehekülg: http://www.atscompany.net.ee

 

 

 

Meediasüst - Põlvamaa noored reporterid
polvamaa.ee
Innove_Rajaleidja
Lasteombudsman
ENTK
Teeviit
Erasmus+