Põlva päevakajalised ja lähimineviku sündmused ning vastasseisud – sellise lavastuse tõi üleeile ja eile põlvalasteni kohalik Põlva Eksperimentaalteater. Rivo Veski lavastatud humoorikas tükk pälvis juba enne etendumist furoori, sest peljati selle poliitilisust – autori kinnitusel asjatult.

Lavastuse «Minu Põlvamaa» peategelaste prototüüpe ei tule kaugelt otsida: teadupärast on Põlva linnapea Tarmo Tamm, vallavanem Arne Tilk ja maavanem Priit Sibul. Heimar Lenk esines suisa oma nime all. Osades on mitmeid Põlvamaal tuntud nimesid: Haimar Sokk (Tarmo-onu), Reeli Kork, Helje Põvvat jt.

Harrastusteatri ajakirjanikust eestvedaja Rivo Veski lavastuse juures olid veel tegevad ka näiteks Andre Laine (koreograaf) ja Jaak Madismäe (helikujundus). Laval olid ka Põlvamaa Meeskoor ning Meie Stuudio tantsijad, kokku käis üleeile ja eile antud etendustes lavalt läbi 90 inimest.

Ent lavastuse, mida ilmselt rohkem ei näe, juures oli mastaapsusest ilmselt märksa furooritekitavam selle irriteeriv sisu – mis kõverpeeglis näitas Põlvamaa päevakajalisi ja aegadetaguseid teemasid ning juhte. Teemadeks tulevad linna ja valla koolid, valla ja linna vastasseis ning abiellumine (ühinemine) ja nende esimene ühine laps – kaugtöökeskus (mida Põlvasse küll (veel?) ei rajata).

Lavastaja Rivo Veski tõdes, et juba enne etendust saadi mõnevõrra hirmunud tagasisidet inimestelt, kes kartsid, et lavastus on poliitiline. See hirm on Veski sõnul asjatu, sest tegelikult püüab lavastus pila, rõõmsameelse tögamise ja iroonia läbi meelelahutust pakkuda ning ka luua diskussiooni teemal, misasi on Põlvamaa ja mida tähendab põlvamaalaseks olemine.

«Idee sündis, olgem ausad, «Ühtsest Eestist» (teatri NO99 erakonna suurkogu parodeerinud show – toim),» ei salanud lavastaja samas oma eeskuju.

Tema sõnul on lavastuse kontseptsiooni paika pandud juba juunikuust saati ja iga kahe nädala tagant korraldati arutelusid, kuidas teatritükki võimalikult huvitavalt teha. Neil päevil jõudis Eksperimentaalteatri viienda hooaja kokku kümnes lavastus finišisse. Et Põlva Kultuuri- ja Huvikeskusega on olnud vaidlusi üüri hinna üle, võib see jääda selles majas viimaseks ja harrastusteater peab plaani oma tegevus «mujale üle kanda».

 

 

 

Meediasüst - Põlvamaa noored reporterid
polvamaa.ee
Innove_Rajaleidja
Lasteombudsman
ENTK
Teeviit
Erasmus+