YouTube on üks kõige populaarsemaid meelelahutus- ja videoportaale, kus inimkond on ühtekokku veetnud rohkem aega kui siin maamunal. Iga sekund laaditakse videoportaali üles ligi tuhat minutit videomaterjSellise suure infomassi ja kasutajaskonnaga kaasnevad mitmed plussid – aga ka miinused. Üks puudustest on YouTube’is kasutajaid varitsevad ohud.ali ja saiti külastab igakuiselt mitusada miljonit inimest, kirjutab ajaveebi The Technorat eestvedaja Ildar Kamaev Photopointi ajaveebis.

Sellise suure infomassi ja kasutajaskonnaga kaasnevad mitmed plussid – aga ka miinused. Üks puudustest on YouTube’is kasutajaid varitsevad ohud.

Ära vajuta linkidele

Küllap on sul vahel veebis surfates tekkinud mõte vaadata seda kõigi poolt kiidetud filmi. Lähed YouTube’i ning kirjutad otsingulahtrisse teose pealkirja. Otsingutulemusena leiad justkui ideaalse variandi: paraja pikkusega, sobiva pisipildi ja pealkirjaga videolõik. Tegemist peaks olema ju õige asjaga, mis sellest, et piraatkoopiaga, ega sa kellelegi liiga ei tee.

Vajutades lingile, vaatab sulle otsa pooleteist tunnine videolõik, milles üks staatiline kaader, milles palutakse sul filmi vaatamiseks vajutada video kirjelduses olevale lingile.

Teine viis linki vajutama meelitamiseks on natuke kavalam. Filmitreilerite all olevate kommentaarides võib üsna tihti leida midagi stiilis:

“Lugesin hiljuti ühest populaarsest filmiblogist, et film X (mille treilerit sa just vaatasid) on lekkinud veebi. Ma otsisin küll torrentsaitidelt aga ei leidnud midagi. Palun aidake.”

Seejärel luuakse selle kommentaari alla võltsarutelu või haibitakse küsimus kuidagi muud moodi üles, et see oleks paljudele kasutajatele nähtav.

Mõne aja pärast ilmub taolise kommentaari all teade: “Ma leidsin selle lõpuks üles, link on www.vargalevargapalk.com. Head filmielamust kõigile!”

Küllap mõistad ise, mis juhtub siis, kui sa sellele lingile vajutad. Paremal juhul satud kahtlasele veebilehele, millel saab sinu soovitud filmi vaadata, kui sa just kuhugi mujale peale Play-nupu ei vajuta.

Halvemal juhul aga satud võltslehele, mis küsib sinu isikuandmeid, palub saata “tasuta” (loe: eritariifiga numbrile) sõnumeid, nakatab arvuti pahavaraga ning teeb muid sigadusi.

Seetõttu ei tasu vajutada kommentaarides ega kahtlaste videote kirjelduses olevatele linkidele. Kui sul on tahtmist filmi vaadata, võiksid kannatada, kuni see ilmub Eestis või siis kasutada vähemalt usaldusväärset ja legaalset tasuta filmivaramut.

Muide, ka YouTube pakub vaatamiseks täispikkuses filme, enamike eest tuleb küll maksta, kuid mõned teosed on tasuta kättesaadavad.

Ära vajuta reklaambänneritele

Pahavaraga võid arvuti nakatada isegi juhul, kui vajutad YouTube’i poolt litsenseeritud ja kontrollitud reklaambännerile.

Trend Micro teatab, et YouTube’is oli mullu oktoobris populaarsemates videotes üleval reklaambännerid, mis suunasid kasutajad phishing-saitidele.

Praeguseks ajaks on need bännerid eemaldatud, kuid kunagi ei või teada, kas bänner suunab sind ohutule saidile või mitte. YouTube’i turvalisuse eest vastutav osakond kontrollib reklaambännerid küll üle, kuid kurikaelad on leidnud viisi ohutuskomisjoni petmiseks.

Näiteks bänner küll suunab ohutule lehele, kuid see omakorda suunab kasutaja edasi teisele lehele, see omakorda kolmandale ning nii lõpuks satubki kasutaja ühele bännerile vajutades ohtlikule veebilehele.

Seetõttu ole ettevaatlik videotes bänneritele vajutades ja jälgi aeg-ajalt tehnoloogiauudiseid. Sealt saad värskeid teateid populaarsemate portaalide ja teenuste turvalisuse kohta.

Ära usalda kahtlaseid programme

YouTube on populaarsete videote autorite jaoks üsna viisakas sissetulekuallikas. Elatist teenivad nad videotes kuvatavate reklaamide pealt. Mida rohkem on videotel vaatamisi, seda rohkem raha autori pangakontole tiksub.

Kuid vaatajaskonna suurendamine on ränkraske töö ja mõningate kanalite autorid ei viitsi sellega tegeleda. Sellepärast otsivad nad võimalusi vaatamiste arvu kunstlikuks suurendamiseks.

Veebis ringi tuhnides võib sattuda programmide otsa, mille loojad lubavad sinu videote vaatajaskonda mitmekordselt suurendada. Tegelikkuses võib juhtuda aga see, et allalaaditud tarkvara muudab arvuti zombiks, mis hakkab sinu jaoks märkamatult teiste inimeste videosid vaatama.

Sellisel viisil kasvatad sina endale teadmatagi teiste autorite videovaatamiste arvu. Nii teenivad pahavara loojad elatist teistelt juutuuberitelt, kes neile maksavad.

Seega, kui sa oled juutuuber, siis kasulikum on mängida reeglite järgi. Lisaks sellele, et on oht nakatada arvuti mõne pisikuga, võid sa sellise ebaausa võtte kasutamise eest YouTube’is bänni saada ning see tõmbab sinu juutuubikarjäärile rasvase kriipsu peale.

YouTube on suurepärane vahend enda harimiseks ja meelelahutamiseks, kuid ei tasu unustada, et tegemist on siiski veebiga ning siin toimetavad kuritahtlikud ja omakasupüüdlikud inimesed. Seepärast võib ka pealtnäha viisakal veebilehel sind üsna palju ohte varitseda.

Järgi kuldreeglit

Kuldreegel, mis tagab sinu turvalisuse nii YouTube’is, mujal veebis kui ka pärismaailmas on: kui miski on liiga hea, et olla tõsi, siis järelikult see polegi tõsi.


Meediasüst - Põlvamaa noored reporterid
polvamaa.ee
Innove_Rajaleidja
Lasteombudsman
ENTK
Teeviit
Erasmus+