24. novembril toimus Põlva Kultuuri- ja Huvikeskuse fuajees noorte infomess «Valikute tänav».

Paljude seas tulid suisa oma telgiga noortele enda olemasolust teada andma naiskodukaitse aktivistid. Põlva ringkonna esinaise Karmen Kevvai sõnutsi käiakse kodukaitset tutvustamas võimalikult erinevates noorteringkondades, sealhulgas nii noorte- kui külakeskustes. «Huvitegevuse kõrvale pakume seeläbi üheks tegevuseks naiskodukaitset. Meiega saab liituda alates 17-ndast eluaastast. Lisaks on võimalik tulla ka kodutütreks või noorkotkaks.» Messidel ja infopäevadel käies on Kevvai sõnul näha nii neid, kes tulevad ise ja kodukaitse vastu huvi tunnevad, kui ka neid, kellele peab juurde astuma, et huvi tekkima hakkaks. «Üldiselt moodustub kogu meie võrgustik ikkagi läbi kaasamise. Kui keegi on liitunud, võtab oma sõbra kaasa ja nii tulebki liikmeid ükshaaval juurde,» tutvustas Kevvai liikmete värbamise süsteemi.

Maaülikool on rohelise elu maakonnas popp
Valikute tänava üsnagi kirju elanikkond andis märku sellest, et pisikesse Põlvasse on kohale tulnud suurem jagu Eesti tähtsamaid õppeasutusi, et oma tegevust noortele tutvustada. Eesti Maaülikoolist oli kohal Kadri Kalle, kes pidas messile tulekut heaks vahetu kontakti tõttu Põlvamaa noortega. «Protsentuaalselt ei oska öelda, kui palju Põlvamaa noori täna maaülikoolis õpib, kuid kindel on see, et päris omajagu. Huvi meie vastu on suur. Just hetk tagasi lahkus siit noormees, kes ütles, et ilmselt uuel õppeaastal kohtume maaülikoolis,» märkis Kalle.

Vana-Antsla Kutsekeskkoolgi oli Põlva Kultuuri- ja Huvikeskuse uksed üles leidnud ning Valikute tänavas end mugavalt sisse seadnud. Kooli huvijuhi Elin Krooni sõnul tuleb selle eest vaid tublit korraldusmeeskonda tänada, et kool messist kuulis ja kohale tulla otsustas. «Kui kool käib messidel, siis kool on olemas,» arvas Kroon. «Seeläbi saame end näidata, vahetada kontakte teiste koolidega ning meie kooli noortel on võimalik end reklaamida.» Valikute tänava Vana-Antsla Kutsekeskkooli laua taga tutvustati lastehoidu, ehitust ja põllumajandust – põhierialasid, mida koolis võimalik õppida on. «Peagi on meie koolis võimalik pärast keskkooli jätkata õpet ehituse ja puhastusteeninduse alal,» rääkis Kroon.

Omad rohelised ja toredad aialised
Rohelise auraga juba kaugele kumav Räpina Aianduskool säras sõbralikkuse ja avatusega. Miks otsustasid Räpina kooli õpilased end Valikute tänavale koduselt sisse seada? «Sellepärast, et tutvustada enda kooli kui väga looduslähedast ning loodussõbralikult meeldiva kollektiiviga keskkonda, kuhu tasub kõigil põhikooli või keskkooli lõpetanutel tulla,» vastas kooli õpilane Toomas Mastik. «Räpina ise on juba väga looduslähedase keskkonnaga, mistõttu tasub aianduskooli õppima tulla. Meie koolist sirguvad tulevased keskkonnainspektorid, keskkonnaameti esindajad ja haljastajad.» Räpina Aianduskooli hoonet kujutava pusle kokkupanijaid premeerisid noored aiandusentusiastid meenega.

Päris aianduskooli kõrval asus vähemalt Põlva õpilastele juba vägagi populaarne õppesihtkoht Võrumaa Kutsehariduskeskus, kus õpilane Kati Rattasepp teavitusvalmidust üles näitas. «Võrumaa Kutsehariduskeskus on Põlvamaal populaarne just seetõttu, et asub siitkäivatele õpilastele lähedal ning pakub väga laia valikut erialasid.»

Sekka hüplevaid tänavakultuurnikke
JJ Street Dance Company tantsijad, kelle juhendada oli üks töötubadest, olid samuti endale boksi infomessi tarvis püsti seadnud. Põlva tantsutreener Mari Venski sõnul tuleb suur osa noori neile tantsima just seetõttu, et neil avaneb võimalus näha, mis on tänavatants ja tänavakultuur. «Üldiselt pole tänavakultuur veel Põlvas väga arenenud, kuid tahaksime seda noortele lähemale tuua. Just seetõttu otsustasime ka messil osaleda,» rääkis Venski. Treeneri sõnutsi pole nn nullmesse veel olnud. «Alati on uusi huvilisi just messide läbi meie truppi kaasatud. See on kõige parem moodus endale reklaami teha.» Töötoa plaanidest rääkides mainis Venski, et kavas on rääkida tänavakultuuri ajaloost ning eesmärgiks siduda see sotsiaalsete probleemidega nagu näiteks meelemürgid. Tantsutoa töötulem esitati noortekonverentsi lõpus ka suurema vaatajaskonna ees.

Infomessi «Valikute tänav» kiirringkäik osutus vägagi ülevaatlikuks ning noorte aktiiv paiskas endast tohutul hulgal energiat. Loodetavasti jagus neil entusiasmi ja positiivsust päeva lõpuni.

 

 

 

Meediasüst - Põlvamaa noored reporterid
polvamaa.ee
Innove_Rajaleidja
Lasteombudsman
ENTK
Teeviit
Erasmus+