Maakondlik festival päädis 12 teatrikoosseisu esinemisega 1. aprillil Kanepi Seltsimajas. Osalejad tulid kohale Põlvast, Mammastest, Oravalt, Vilustest, Valgjärvelt, Kanepist, Põlgastest ning Mikitamäelt kokku, ligi 200 näitleja ja juhendajaga. Festivali žüriisse kuulusid Põlvamaa harrastusnäitleja Peeter Sibul, Eesti Harrastusteatrite Liidu liige Kristiina Oomer ning Ane Purgas Kesk-Eesti näitetrupist.

Žüriiliige Kristiina Oomer rääkis, et on tänavu osalenud juba üsna mitmes maakondlikus eelvoorus. «Pilt on ilus ja avar. Hindan kõrgelt seda, mida maakonnad teevad. Seda, kui suurelt festivale korraldatakse ning et alati festivalidel käies jääb tunne tõelisest pidupäevast,» kiitis Oomer. Üleriigilise festivali kõrval peab Oomer oluliseks just maakondlikke eelvoorusid, kus toimub siiras teatritegemine teatritegemise pärast.

Maakondade ülevaates on näha kirjut pilti ka repertuaari valikus. «On nii omaloomingut kui ka n-ö klassikat. Valikus oleneb kõik sellest, milline juhendaja parasjagu oma trupiga töötab.»

Kooliteater arendab noort inimest
Teatristuudiote ja näiteringide töö kohta lisas Oomer, et kooliteatri tegemine pole ainult lavastuste valmistamine, vaid inimeste arendamine. «Siin peaksid kohtuma erinevad teatrivormid, erinevad žanrid ja pidev mitmekesisus, et noor areneks, et tema pilt teatrist ja kõiksusest laieneks.»

«Kaugelttulnule ja põlisele tallinlasele paistis pilt väga kirju ja tasemel,» hindas Oomer festivalil nähtut. «Sellegipoolest rõhutan, et teatritegemise juures ei ole kõige olulisem lavastus ise, vaid oluliste asjadega kokku puutumine. Nii areneb noor, ja juhendaja ühes temaga.»

Žüriiliikmena teist aastat kooliteatreid jälginud Peeter Sibul hindas taset väga heaks. «Näha oli, et juhendajad olid noorte näitlejatega päris palju vaeva näinud, et tekstid ja liikumised selgeks õpetada. Võrreldes varasemaga oli hea näha, et silma paistis noortekeskuste teatritruppide osavõtt.»

Keskastmest pääses edasi kaks
Keskastmetruppe osales tänavu kokku seitse, mis andis žüriile küll avarama pildi, kuid muutis laureaadivaliku keerulisemaks. «Kuna keskastme festival toimub tänavu Põlvas, otsustasime korraldaja maakonna festivalile valida kaks tükki. Need olid sellised etendused, mis tulid teiste hulgast esile millegi erilisega. Viluste etenduses oli selleks omadus, et tegemist oli näitlejate poolt hästi mängitud omaloominguga. Kanepi trupi etendus paelus eestilaadse tõlgitsusega populaarse Harry Potteri  teemadel, lisades sellesse omapoolset vürtsi tänapäeva Eesti elust.»

Sibula sõnul tekitas žürii hulgas enim arutelu Põlva Eksperimentaalteatri etendus «Trepp», mis jättis noorte näitlejate poolt kõrgel professionaalsel tasemel esitatud  sõnumiga tugeva mulje. «Näha on, et tegemist on hästi kokkusobiva trupiga, kes usaldab lavastajat. Arvan, et Eksperimentaalteatril on teatrina oma kindel koht Põlvamaa kultuuriruumis olemas,» täheldas Sibul. «Siinkohal võiks rääkida ka teatrist, kus noortel kooliteatrite näitlejatel võiks pärast teatud taseme saavutamist olla soov ennast proovile panna.»

Kõige lõpuks märkis Sibul, et tähis on, et meie koolides ikkagi teatrit tehtaks ja tuldaks oma loomingut taolistel festivalidel ka teistele näitama.

Tänavu esindavad maakonda üleriigilistel festivalidel:
Algastmes: Mammaste Lasteaed-Algkooli näitering, «Pöialpoiss ja seitse Lumivalget»

Keskastmes: Viluste Põhikooli Raamatukogu Katuseteater, «Üks oma tants»
Kanepi Avatud Noortekeskuse Dramatiino, «Harry Potter ja lugu totter»

Gümnaasiumiastmes: Põlva Eksperimentaalteater, «Trepp»

 

 

 

Meediasüst - Põlvamaa noored reporterid
polvamaa.ee
Innove_Rajaleidja
Lasteombudsman
ENTK
Teeviit
Erasmus+